BORSA ve BASİT YATIRIM

Borsada yatırım yapmaya karar verdiniz, ancak hangi sektör ve hangi şirketlere yatırım yapacağınız hakkında hiç bir bilginiz yok, o zaman kafanızı kaldırın ve etrafınıza bakın. İnsanlar neler tüketiyor, günlük hayatlarında en çok nelere ihtiyaç duyuyorlar, hayatın doğal akışında olmazsa olmaz neler onları belirleyin gerisi çok kolay.

Hadi Beraber sektör değerlendirmesi yapalım ve yatırım sepeti belirleyelim.

ilk adım olarak sektör seçimini yapalım,

1- Demir Çelik Sektörü

Demir ve Çeliğin kullanılmadı bir alan var mı sizce? yaşadığımız binalar, kullandığımız arabalar, sağlık sektöründe, mobilya sektöründe, tekstil sektöründe ulaşım (gemi,uçak,tren,hava yolu vb.) sektöründe, soframızda bile demir çelik ürünlerini kullanıyoruz, daha da aklımıza gelmeyen bir çok alanda demir çelik cevheri kullanılıyor. sizce dünya döndüğü sürece demir çelik cevherine her daim ihtiyaç olacak mı, evet dediğinizi duyabiliyorum. O zaman demir çelik sektörünü yatırım sepetimizin ilk sırasına ekliyoruz.

Sektör tamam ya şirketler?

ülkemizde demir çelik denilince akla ilk gelen şirketler, KARDEMİR (Karabük Demir Çelik Fabrikası) ERDEMİR (Ereğli Demir Çelik Fabrikası) İSDEMİR (İskenderun Demir Çelik Fabrikası) ilk 3 e girer tabi bunların yanında, Çuhadaroğlu, Yükselen, Erbosan, Çemtas, Burçelik vs. gibi sıralanabilir. bu alanda şirket seçimi çok kolay olacaktır, emin olun.

perakende

2-Tarım/Gıda/Perakende

Bir diğer olmazsa olmaz sektör gıda, gıda sektörü çok bileşenli olduğu için başlıkta olduğu gibi 3 sektörü tek çatı altına toplamak daha mantıklı olacaktır.

Nefes alan her canlının temel ihtiyacıdır gıda, ve dünyada yaşam varolduğu sürece hep talep ve tüketimin yüksek seviyede olacağı bir gerçek. Aslına bu sektörlerin hayatımızdaki yerlerini detaylıca anlatmaya gerek yok, yaşıyoruz ve yaşadığımız sürece gıdaya muhtacız bu kadar basit. direk şirket araştırmasına geçelim.

Sektörün Gözde şirketleri

Tarım

Tarım denilince ilk akla gelen şirket HEKTAŞ yapmış olduğu ileriye dönük yatırımları, bağlı olduğu grubun OYAK olması bile, alanında tek olmasına yetiyor.

Gıda ve Perakende

bu sektörde bir çok seçenek var, ancak ben en güvenilir ve istikrarlı şirketleri seçmeye dikkat edeceğim.

1-COCO COLA

2- ANADOLU EFES

3- BİM A.Ş

4- MİGROS

5-ŞOK

6-CRFSA

7– BİZİM TT

bu alanda daha birçok şirket var ancak, yukarıda yazılı şirketlerden hangimiz alış veriş yapmıyoruz? 100 kişiye sorsak belki 1 kişi çıkar, oda belki :).

3-Otomotiv Sektörü

Otomotiv Otomotiv Otomotiv

Gelecekte yatırımcısına güzel kazançlar elde ettirecek sektörlerin ilk 5 ne rahat girecektir. Günümüzde aşırı trafikten ne kadar şikayetçi olsak ta, otomobiller her zaman gönlümüzün en özel yerinde kalmaya devam edecektir. Gelişen teknoloji ve şirketlerin pazar payını büyütmek adına çıkartmış oldukları göz alıcı yeni modeller sayesinde otomobil tutkusu sürekli canlı kalacaktır, yeni nesil elektrikli araç yatırımları ve bu perspektifte çizilen yeni hedefler otomotiv sektörünün mutlaka ama mutlaka basitçe hazırlanan yatırım sepetinde bile olmasını mecburi hale getiriyor. Eğer hala portföyünüzde otomotiv sektöründen bir oyuncu yoksa mutlaka kararınızı tekrar gözden geçirin.

Şirketler

Peki otomotiv sektöründe hangi şirketlere yatırım yapılır.

cevap çok net, elektrikli araç yatırımı yapan ve bu yatırımlara hız veren hangi şirket varsa gözünüz kapalı alın. ama yine de şirket adı yazmak gerekirse

1-Ford

2- Tofaş

3-Anadolu Isuzu

4- Karsan

Doas, Türk Traktör, Otokar Tümosan ı da bu listeye ekleyebiliriz. Bist otomotiv endeksine dahil oldukları için.

4-Ulaşım Sektörü

Ulaşım sektöründe günümüz şartlarındaki en gözde yatırım alanı hava ulaşımı. Pandemi gibi küresel krizlerde çok fazla olumsuz etkilenseler de, kriz sonunda tekrar toparlanmaları çok kısa sürüyor. şirketlerin performansları hızlı bir şekilde yukarı yönlü gelişebiliyor. bu alanda yatırım yapılacak güçlü şirketleri bulmak çok kolay.

Şirketler

1- THY

2- PEGASUS

3-ÇELEBİ YER HİZMETLERİ

4- DO-CO

5-TAV HAVA LİMANLARI A.Ş

Bu şirketleri duymayan yada tanımayan var mı? paranız var bu şirketlere ortak olma imkanınız var, bu şirketlere ortak olur musunuz peki? soru bu kadar basit.

Sanayi Sektörü-üretim

Evet sanayi sektörü geniş kapsamlı bir alan, sayfalarca bilgi paylaşımı yapılabilir, ülkemizin sanayi sektöründe, alanında lider, Avrupa ve Dünyada söz sahibi olmuş çok değerli şirketlere sahip olduğumuz bir gerçek. en kolay yoldan basitçe bir yatırım sepeti yapmak için yola çıkmıştık, fazla kafa karıştırmadan ilk akla gelen ama alanında söz sahibi olmuş,Dünya pazarında etkin rol alan şirketlerimizi basitçe belirtelim,

1- Sasa

2- Aksa

3-Vesbe

4-Arçelik

5- Aselsan

6- EGEEN (efsane)

bunlar gibi çok değerli şirketler bosra da işlem görüyor. bu listeye en az 20 30 şirket daha eklenebilir, biz en basit yoldan ilerliyoruz.

Evet dostlar yukarıda belirtilen sektörler ve bu sektörde hizmet veren şirketler, gündelik hayatımızdaki kullandığımız, kullanmaya mecbur olduğumuz a-dan z- ye her ürünü bizlere sunuyor. Demem o ki bu şirketler bizler olduğu sürece sürekli para kazanmaya, büyümeye devam edecekler.

Borsamızda hemen hemen her sektörde faliyet gösteren,

KOÇ,SABANCI,ERDEMOĞLU,OYAK GRUBU, İŞ YATIRIM,ANADOLU GRUBU, ALARKO,ZORLU, ve AKKÖK gibi Holdingler olduğunu UNUTMAYIN. yatırımlarınızı bu holding ve iştiraklerine yaparak daha güvenli bir strateji uygulamış olursunuz.

Yatırım yapmak için karar verdik, sektör ve şirket seçimleri de az çok kafamızda oturdu. şimdi sıra geldi şirketlere ortak olmaya, düşünün bir çuval paranız var ve bu şirketlere ortak olmak istiyorsunuz. inanın değil 1 çuval, 10 çuval paranızda olsa gidip bu şirketlere işte bu kadar param var size ortak olmak istiyorum deyin, tabiri caizse hiç birimizi kapıdan içeri sokmazlar :). işte borsada yatırım yapmanın en güzel yanı, cebinizdeki 10 lira ile bu şirketlere ortak oluyor olabilmeniz. yani 1 çuval paranda olsa 10 lira paranda olsa borsa da yatırım yaparak bu şirketlere, kolayca ortak olabiliyorsunuz. Borsa kumar yeri diyenlere kulak asmadan, borsa hakkında kendinizi eğitip, gelişiminizi tamamlayana dek, bu güzide şirketlere yatırım yapın, bırakın onlar sizin için 7/24 çalışsınlar ve paranıza değer kazandırsınlar.

Yatırım sepetine gelince;

aylık alım gücünüze göre, yukarıdaki sektör ve şirketlerden en az 3 tanesi ile başlayabilirsiniz. Aylık alım gücünüz ortalamanın ( 5 bin tl ve üzeri) üzerinde ise bu sayı 7 de olabilir. şirket sayısı tamamen sizlerin aylık yada toplu alım gücü ile alakalı.

borsada yatırım yapmak ve şirket seçmek o kadar da zor değil, emin olun.

kendine güven….

borsada yeni yatırım yapmaya karar veren yatırımcı arkadaşlar, bu yazıda en ufak bir bilgi verebildiysem, sizlere ufacıkta olsa yararım olduysa, görevimi yerine getirmişimdir.

Lütfen dikkat edin, 3 günde zengin olma hayali ile borsa ya girerseniz, 30 yıllık hayallerinizi 3 günde elinizden alırlar. Hepiniz sağlıcakla kalın….

17 yorum

  1. I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate io

  2. Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect site.

  3. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  4. Clonidine is also available as a transdermal patch worn on the skin buy cialis generic online Glucocorticoids decrease CBG levels, so increased CBG levels are found after adrenalectomy, whereas decreased levels are found in Cushing s syndrome whether endogenously or exogenously produced

  5. At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  6. naturally like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir