BİRİKİM Mİ – YATIRIM MI

​Para biriktirmek, mevcut bütçenizi koruma altına almak ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Yatırım yapmak ise ileride hayalini kurduğunuz ev, araba, daha rahat bir yaşam ihtiyaçlarınızı daha rahat karşılamak gibi birçok avantaj sağlar.

10-15 yıl sonra daha rahat bir hayat sürdürebilmek için, yatırım yapmaya karar verdiyseniz işe tasarruf için uygun koşulları oluşturarak başlayabilirsiniz.

Peki nasıl

Bu süreçte yapılan bazı hatalar hem tasarruflarınızı riske atabilir hem de motivasyonunuzu düşürebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bütçe planı oluşturmalısınız.

Unutmayın plansız yapılan her iş, mutlaka bir noktada sekteye uğrar sizi tasarruf ve yatırımlarınızdan soğutur.

Gerçekten yatırım yapmaya karar verdiyseniz, harcamalarınızı düzene sokacak bir bütçe planı yapmalısınız. Maaşımızı aylık olarak aldığımızı düşünelim, fatura vs. giderleri de aylık olarak ödediğimize göre bütçe planımızı da aylık belirlemek doğru olacaktır.

Böylece aldığımız maaştan fatura vs. ödedikten sonra elimizde kalan para ile normal yaşantımızı olumsuz etkilemeyecek kadar olan tutarı tasarrufa yani yatırıma yönlendirebilir isek ilerleyen yıllardaki  yaşantımızda bize çok faydası olacaktır. 

Yapılan en büyük hata gelir-gider dengesini bozacak şekilde yüksek tasarruf miktarı belirlemektir. Bütçe planınızı yaptığınızda ve tüm harcamalarınızı düştüğünüzde kalan paranın hepsini yatırım için ayırmak hatalı bir yöntemdir.

Neden

Ay içinde planlamadığınız harcamalar çıkabilir, arabanız bozulabilir, evinizde tesisat sorunu kombi arızası gibi planlamadığınız bazı durumlar oluşabilir. Bu sebeple yatırım için ayırdığınız paradan harcamak zorunda  kalmak, moralinizi bozup motivasyonunuzu düşürebilir.

Aylık tasaruflarınızı sizi ay içerisinde zor duruma düşürmeyecek  miktarlarda belirleyin ve yatırıma yönlendirin. Bu tutar kimine göre 100 TL kimine göre 1.000 TL önemli olan tutar değil, yapmış olduğunuz tasarruflarınızı yatırım ile değerlendirmektir.

Peki aylık düzenli bir plan yaptım tamam, birikim ile yatırım arasında nasıl bir fark varki aylık tasarrufum olan 250 tl yi neden yatırım ile değerlendireyim?

Neden onu birikim yaparak sıcak parayı yastık altında tutmayayım?. Bu sorunun en güzel cevabı enflasyon, yapmış olduğunuz sıcak para birikiminiz yastık altında duruyor evet ama enflasyon karşısında da maalesef eriyor ve alım gücünüz düşüyor. Yapmış olduğunuz yatırım seçimi ile bu döviz, altın, fon yada hisse senedi olabilir, paranızı enflasyona karşı hem korumuş olursunuz hem de olası değer kaybını minimize edersiniz. Hatta yapmış olduğunuz doğru yatırım tercihi ile paranız enflasyona karşı yenilmiyor aksine değer kazanabiliyor.

Aylık 250 TL tasarrufunuzu yatırıma yönlendirmeden yıllık toplam birikiminiz 3.000 TL olarak sabit kalacak.
Yada aylık 250 TL tasarrufunuzu belirlediğiniz yatırım aracı ile değerlendirerek emin olun bir yıl sonunda 3.000 TL den daha fazla paranız olacaktır. 

Yatırım için borsayı seçerseniz Bist 100 şirketlerinden hariç hiçbir şirkete yatırım yapmayın, ne olduğu belli olmayan 1 masa 4 sandalye den ibaret şirketlere yatırım yaparsanız yıl sonunda elinizde 3.000 TL bile kalmayacaktır.
Burada önemli olan tasarruflarınızı birikim ile değil, yatırım ile değerlendirmek.

Bırakın paranız sizin için çalışan birer işçi, birer asker olsun, yastık altında yatarak değer kaybetmesin.
Ben borsadan anlamam diyorsanız, farklı yatırım araçları ile paranızı çalıştırın, dolar, euro, gümüş, altın, vadeli mevduat, B tipi likit fon fark etmez, yeter ki paranız sizin için çalışsın ve değer kazansın.  Birikim ile yatırım arasında çok fark var, sizde araştırın öğrenin paranızı yatırıma yönlendirin, bırakın onlar sizin için çalışsın.

Son olarak,

Finansal okur yazarlığımızı geliştirerek hatta çocuklarımıza aşılamaya başlayarak hayatımızın geri kalan bölümünde para biriktirmenin değil de yatırım yapmanın, yaşam standartlarımızı daha ileriye götürdüğünü kesinlikle göreceğiz.

Herkese bol kazançlı yatırımlar.

18 yorum

    1. female rx oil isoptin 80 mg cena The three time AL MVP, who appealed the ruling and is eligible to play while an arbitrator reviews the case, is batting buy cialis 5mg online The serum half life is 18 to 22 hours depending on dosage

  1. Sou Ph.D. em ciências financeiras e atualmente estou estudando criptomoedas e seu artigo me deu uma boa ideia. Acho que sua forma de escrever é muito útil para minha tese criptomoedas, obrigado. No entanto, tenho algumas dúvidas e gostaria de saber se você pode me ajudar. Obrigado.

  2. Hi there, I found your web site by the use of Google whilst looking for a comparable matter, your web site came up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  3. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may be a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back sometime soon. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice day!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir